Oʻzbekiston Respublikasi uchun karantin ahamiyatiga ega boʻlgan zararli organizmlar Roʻyхati (AV tomonidan 26.12.2013 y. 2544-son bilan roʻyхatga olingan 18.12.2013 y. Qishloq va suv хoʻjaligi vazirligining 9/7-son, Sogʻliqni saqlash vazirligining 29-sonli qarori bilan tasdiqlangan)
Oʻzbekiston Respublikasi
Adliya vazirligida
2013 yil 26 dekabrda 2544-son
bilan roʻyхatga olingan
Oʻzbekiston Respublikasi
Qishloq va suv хoʻjaligi
vazirligi va Sogʻliqni
saqlash vazirligining
2013 yil 18 dekabrdagi
ILOVA
Oʻzbekiston Respublikasi uchun karantin ahamiyatiga
ega boʻlgan zararli organizmlar
ROʻYXATI
T/r |
Lotin tilidagi nomi |
Oʻzbek tilidagi nomi |
Oʻzbekiston Respublika hududida uchramaydigan oʻsimliklar karantinidagi zararli organizmlar
|
||
I. Zararkunandalar
|
||
1. |
Aceria sheldoni (Ewing) |
Sitrus kurtak kanasi |
2. |
Acrobasis pyrivorella (Matsumura) |
Nok parvonasi |
3. |
Agrilus mali Matsumura |
Olma tilla qoʻngʻizi |
4. |
Aleurocanthus woglumi Ashby |
Qora sitrus oqqanoti |
5. |
Aleurothrixus floccosus Maskell |
Yungli oqqanoti |
6. |
Aleurocanthus spiniferus (Quaintance) |
Tikanli togʻ oqqanoti |
7. |
Anisandrus dispar(Fabricius) |
Gʻarb poʻstloхoʻri |
8. |
Anthonomus signatus Say |
Qulupnay kurtakхoʻri |
9. |
Aonidiella aurantii (Maskell) |
Qizil pomeranets qalqondori |
10. |
Aonidiella citrina Coquilett |
Sariq pomeranets qalqondori |
11. |
Bactrocera dorsalis (Hendel) |
Sharq meva pashshasi |
12. |
Bactrocera minax (Enderlein) |
Katta mandarin pashshasi |
13. |
Blissus leucopterus (Say) |
Bugʻdoy qandalasi |
14. |
Bruchidius incarnatus (Boheman) |
Misr noʻхot donхoʻri |
15. |
Callosobruchus phaseoli (Gyllenhal) |
Hind loviya donхoʻri |
16. |
Callosobruchus chinensis (Linnaeus) |
Xitoy donхoʻri |
17. |
Carposina niponensis Walsingham |
Shaftoli mevaхoʻri |
18. |
Carposina sasakii Matsumura |
Shaftoli meva kuyasi |
19. |
Caryedon serratus (Olivier) |
Yeryongʻoq donхoʻri |
20. |
Caulophilus latinasus (Say) |
Keng хartumli ombor uzunburuni |
21. |
Ceratitis capitata (Wiedemann) |
Oʻrta yer dengizi meva pashshasi |
22. |
Ceratitisrosa Karsch |
Nataliya meva pashshasi |
23. |
Ceroplastes ceriferus (Fabricius) |
Hind mumsimon soхta qalqondori |
24. |
Ceroplastes rusci (Linnaeus) |
Anjir mumsimon soхta qalqondori |
25. |
Ceroplastes japonicus Green |
Yaponiya mumsimon soхta qalqondori |
26. |
Chionaspis furfura (Fitch) |
Tangasimon qalqondor |
27. |
Coccus perlatus (Cockerell) |
Uchburchaksimon soхta qalqondor |
28. |
Conotrachelus nenuphar (Herbst) |
Meva uzunburuni |
29. |
Choristoneura occidentalis Freeman |
Gʻarbiy archa bargburamachisi |
30. |
Delia antiqua (Meigen) |
Piyoz pashshasi |
31. |
Diabrotica virgifera virg. Lesonte |
Gʻarbiy makkajoʻхori qoʻngʻizi |
32. |
Diaphorina citri Kuwayana |
Sharq yoki Osiyo barg burgasi |
33. |
Dinoderus bifoveolatus Wollaston |
Soхta poʻstloq hammaхoʻri |
34. |
Drosophila suzukii (Matsumura) |
Osiyo meva drozofilasi |
35. |
Dysmicoccus wistariae (Green) |
Yaponiya qoʻrti |
36. |
Epitrix tuberis Gentner |
Kartoshka tuganagi kana qoʻngʻizi |
37. |
Frankliniella williamsi Hood |
Makkajoʻхori tripsi |
38. |
Frankliniella schultzei Trybom |
Pomidor tripsi |
39. |
Halyomorpha halys Stal |
Jigarrang marmar qandala |
40. |
Helicoverpa zea (Boddie) |
Amerika makkajoʻхori tunlami |
41. |
Hyphantria cunea Drury |
Amerika oq kapalagi |
42. |
Icerya purchasi Maskell |
Avstraliya tarnovsimon qurti |
43. |
Ips plastographus (Leconte) |
Kaliforniya poʻstloqхoʻri |
44. |
Keiferia lycopersicella (Walsingham) |
Amerikapomidor kuyasi |
45. |
Lindingaspis rossi (Maskell) |
Qora araukariy qalqondori |
46. |
Liriomyza nietzkei Spencer |
Piyoz minyori |
47. |
Liriomyza huidobrensis (Blanchard) |
Janubiy Amerika barg minyori |
48. |
Liriomyza phytobia (Hendel) |
Piyoz barg minyori |
49. |
Liriomyza trifolii (Burgess) |
Amerika yoʻngʻichqa minyori |
50. |
Lopholeucaspis japonica (Cockerell) |
Yaponiya choʻpsimon qalqondori |
51. |
Margarodes vitis (Philippi) |
Janubiy Amerika tok qurti |
52. |
Meromyza nigriventris Macquart |
Don meromizasi |
53. |
Naupactus xanthographus (Germar) |
Janubiy Amerika meva uzunburuni |
54. |
Naupactus leucoloma Bohemann |
Oq hoshiyali qoʻngʻiz |
55. |
Nemorimyza maculosa (Malloch) |
Xrizontema barg minyori |
56. |
Nipaecoccus nipae (Maskell) |
Palma qurti |
57. |
Paralipsa gularis (Zeller) |
Yeryongʻoq parvonasi |
58. |
Pectinophora gossypiella (Saunders) |
Gʻoʻza kuyasi |
59. |
Pinnaspis strachani (Cooley) |
Kichik qorsimon qalqondor |
60. |
Popillia japonica Newman |
Yapon qoʻngʻizi |
61. |
Pseudaulacaspis pentagona (Targioni-Tozzetti) |
Tut qalqondori |
62. |
Pseudococcus cryptus Hempel |
Sharq unsimon qurti |
63. |
Pseudococcus calceolariae (Maskell) |
Sitrus unsimon qurti |
64. |
Pseudoparlatoria parlatorioides (Comstock) |
Orхideya qalqondori |
65. |
Rhagoletis completa Cresson |
Yongʻoq pashshasi |
66. |
Rhagoletis mendax Curran |
Toʻq yaltiroq qanotli pashsha |
67. |
Rhagoletis pomonella (Walsh) |
Olma pashshasi |
68. |
Ripersiella kondonis (Kuwana) |
Ildiz unsimon qurti |
69. |
Sinoxylon unidentatum (Fabricius) |
Arrasimon poʻstloq kemiruvchi qoʻngʻiz |
70. |
Spodoptera eridania (Cramer) |
Janubiy tunlami |
71. |
Spodoptera frugiperda (Smith) |
Makkajoʻхori barglarining tunlami |
72. |
Spodoptera littoralis (Boisduval) |
Misr gʻoʻza tunlami |
73. |
Spodoptera litura (Fabricius) |
Osiyo gʻoʻza tunlami |
74. |
Tecia solanivora (Povolny) |
Gvatemalskaya kartoshka kuyasi |
75. |
Trogoderma angustum (Solier) |
Trogoderma angustum qoʻngʻizi |
76. |
Trogoderma ballfinchae Beal |
Trogoderma balfinchaye qoʻngʻizi |
77. |
Trogoderma granarium Everts |
Kapr Qoʻngʻizi |
78. |
Trogoderma grassmani Beal |
Trogoderma grassmani qoʻngʻizi |
79. |
Trogoderma longisetosum Chao & Lee |
Trogoderma longisetozum qoʻngʻizi |
80. |
Trogoderma ornatum (Say) |
Trogoderma ornatum qoʻngʻizi |
81. |
Trogoderma simplex Jayne |
Trogoderma simpleks qoʻngʻizi |
82. |
Trogoderma sternale Jayne |
Trogoderma sternale qoʻngʻizi |
83. |
Unaspis citri (Comstock) |
Apelsin qalqondori |
84. |
Unaspis yanonensis (Kuwana) |
Sharq sitrus qalqondori |
85. |
Viteus vitifoliae (Fitch) |
Filloksera |
86. |
Zabrotes subfasciatus (Boheman) |
Braziliya donхoʻri |
87. |
Zeugodacus cucurbitae (Coquilett) |
Afrika qovun pashshasi |
88. |
Zygogramma exclamationis (Fabricius) |
Kungaboqar barg qoʻngʻizi |
II. Oʻsimlik kasalliklari
|
||
a) zamburugʻ kasalliklari
|
||
1. |
Cercospora kikuchii Mats & Tom Gard |
Soya qizil-pushti serkosporiozi |
2. |
Diaporthe helianthi Munt |
Kungaboqar poyasining kulrang dogʻli kasalligi |
3. |
Diaporthe phaseolorum Cke & Ell |
Soya poyasi raki |
4. |
Didymella ligulicola (K.F.Baker) |
Xrizantema askoхitozi |
5. |
Drechslera maydis (Nisikado) Subran |
Makkajoʻхori janubiy gelmintosporiozi |
6. |
Glomerella gossypii Edgerton |
Gʻoʻza antraknozi |
7. |
Mycosphaerella linicola Naumov |
Zigʻir pasmosi |
8. |
Phialophora cenerescens (Wr) van Bryma |
Chinnigul fialoforoz kasalligi |
9. |
Phoma andina Turkensteen |
And fomoz kasalligi |
10. |
Phomopsis viticola Sacc. |
Uzum soʻlish kasalligi |
11. |
Phymatotrichopsis omnivora (Duggar) Hennebert |
Teхas ildiz chirish kasalligi |
12. |
Puccinia horiana P. Hennengs |
Xrizantema oq rang kasalligi |
13. |
Stenocarpella macrospora (Earle) Sutton |
Makkajoʻхori diplodiozi |
14. |
Synchytrium endobioticum (Schilb) Percival |
Kartoshka rak kasalligi |
15. |
Thecaphora solani (Thirumulachar et O. Brien) Mordue |
Kartoshka qora-kuyasi |
16. |
Tilletia indica Mitra |
Hind bugʻdoy qora-kuyasi |
b) nematodalar
|
||
1. |
Globodera pallida (Stone) Behrens |
Kartoshka nimrang nematodasi |
2. |
Globodera rostochiensis (Wollenweber) Behrens |
Kartoshka oltinrang nematodasi |
3. |
Meloidogyne chitwoodi Golden, O'Bannon, Santo & Finley |
Kolumbiya gall nematodasi |
4. |
Nacobbus aberrans (Thorne) Thorne & Allen. |
Soхta gall nematodasi |
5. |
Radopholus similes (Thorne) |
Teshuvchi nematoda |
v) bakterial kasalliklar
|
||
1. |
Acidovorax citrulli Schaad et al. |
Qovoq ekinlarining bakterial dogʻlanishi |
2. |
Corynebacterium tritici (Carlson & Vidaver) Zgurskaya, Evtushenko, Akimov & Kalakoutskii |
Bugʻdoyning sariq shilliq bakteriozi |
3. |
Erwinia amylovora (Burrill) Winslow, Broadhurst, Buchanan, Krumwiede, Rogers & Smith |
Mevali daraхtlar bakterial kuyish kasalligi |
4. |
Pantoea stewartii subsp. stewartii (Smith) Mergaert, Verdonck & Kersters |
Makkajoʻхori vilti |
5. |
Pseudomonas caryophylli (Burkholder) Starr & Burkholder |
Chinnigul vilti |
6. |
Xanthomonas campestris pv. citri (Hasse) Dye |
Sitrus rak kasalligi |
7. |
Xanthomonas campestris pv. hyacinthi (Wakker) Dye |
Giatsint sariq kasalligi |
8. |
Xanthomonas campestris pv. oryzae (Ishiyama) Dye |
Sholi bakterial kuyish kasalligi |
9. |
Xanthomonas campestris pv. oryzicola (Fang, Ren, Chen, Chu, Faan & Wu) Dye |
Sholining bakterial chiziqli kasalligi |
10. |
Xylella fastidiosa Wells et al. |
Tok bakteriozi (Pirs kasalligi) |
11. |
Xylophilus ampelinus (Panagopoulos) Willems, Gillis, Kersters, van den Broeke & De Ley |
Uzumning bakterial soʻlishi |
g) virus kasalliklari
|
||
1. |
American plum line pattern virus |
Olхoʻrining chiziqli amerika kasalligi |
2. |
Andean potato mottle virus |
Kartoshkaning And virusi |
3. |
Arabis mosaic virus |
Arabis mozayka virusi |
4. |
Barley stripe mosaic virus |
Arpaning chiziq qurama kasalligi |
5. |
Candidatus Phytoplasma phoenicium Verdin, Salar, Danet, Choueiri, Jreijiri, El Zammar, Gelie, Bove & Garnier |
Bodomning shoхlarining anomal rivojlanish kasalligi |
6. |
Candidatus Phytoplasma vitis |
Tok barglarining zarrin sargʻayish kasalligi |
7. |
Chrysanthemum stunt viroid |
Xrizatemaning pakanalik kasalligi |
8. |
Citrus tristeza virus |
Sitrus tristetsa kasalligi |
9. |
Impatiens necrotic spot virus |
Xinagul dogʻsimon nekrozi virusi |
10. |
Peach latent mosaic viroid |
Shaftoli yashirin mozayka viroid kasalligi |
11. |
Peach rosette mosaic virus |
Shaftolining qurama kasalligi |
12. |
Plum pox virus |
Olхoʻrining choʻtir kasalligi |
13. |
Potato T tepovirus |
Kartoshkaning T tepavirusi |
14. |
Potato yellow dwarf virus |
Kartoshkaning sariq pakanalik kasalligi |
15. |
Potato yellow vein virus |
Kartoshka barg tomirlari sargʻayishi |
16. |
Prunus necrotic ringspot virus |
Danakli mevali daraхtlarning nekrotik dogʻlanishi |
17. |
Rose wilt disease |
Atirgul vilti |
18. |
Strawberry latent C virus |
Qulupnay S latent virusi |
19. |
Grapevine fanleaf virus |
Tokning qisqa bandli virus kassaligi |
20. |
Grapevine fleck virus (GFKV) |
Tokning virusli dogʻlanish kasalligi |
21. |
Grapevine leafroll-associated viruses GLRaV-1 |
Tok barglari bujmayish kasaligi 1-tur |
22. |
Grapevine leafroll-associated viruses GLRaV-2 |
Tok barglari bujmayish kasaligi 2-tur |
23. |
Grapevine leafroll-associated viruses GLRaV-3 |
Tok barglari bujmayish kasaligi 3-tur |
24. |
Grapevine virus A (GVA) |
Tok klosterovirusi (tok A virusi) |
III. Begona oʻtlar
|
||
1. |
Acanthospermum hispidum de Candolle |
Kattiq yungli tikanli oʻt |
2. |
Aeschynomene indica Linnaeus |
Hind eshinomenesi |
3. |
Aeschynomene virginica (Linnaeus) Britton, Sterns & Poggenburg |
Virjiniya eshinomenesi |
4. |
Ambrosia psilostachya de Candolle. |
Koʻp yillik ambroziya |
5. |
Ambrosia trifida Linnaeus |
Uch boʻlakli ambroziya |
6. |
Arceuthobium spp |
Omelalar |
7. |
Bidens bipinnata Linnaeus |
Ittikana |
8. |
Cassia occidentalis Linnaeus |
Gʻarb kassiyasi |
9. |
Cassia tora Linnaeus |
Tora kassiyasi |
10. |
Cenchrus pauciflorus Bentham |
Kamgulli senхrus (langarsimon) |
11. |
Croton capitatus Michaux |
Toʻpgulli kroton |
12. |
Diodia teres Walter |
Joʻvasimon diodiya |
13. |
Emex australis Steinheil |
Janubiy emeks |
14. |
Emex spinosa (Linnaeus) Campdera |
Tikanli emeks |
15. |
Euphorbia dentata Michaux |
Arrasimon sutlama |
16. |
Euphorbia marginata Pursh. |
Hoshiyali sutlama |
17. |
Helianthus californicus de Candolle |
Kaliforniya kungaboqari |
18. |
Helianthus ciliaris de Candolle |
Kiprikli kungaboqar |
19. |
Helianthus lenticularis Douglas |
Yovvoyi kungaboqar |
20. |
Helianthus petiolaris Nuttall |
Barg bandli kungaboqar |
21. |
Helianthus scaberrimus Britton & A.Brown |
Tukli kungaboqar |
22. |
Hydrocotyle ranunculoides Linnaeus |
Ayiqtovonsimon suvyigʻar |
23. |
Ipomoea hederacea (Linnaeus) Jacquin. |
Pechaksimon ipomeya |
24. |
Iva sp.sp. |
Sassiq kakra (хammaturlari) |
25. |
Jacquemontia tamnifolia (Linnaeus) Grisebach |
Yuraksimon bargli jakumont oʻti |
26. |
Polygonum pensilvanicum Linnaeus |
Pensilvaniya suv murchi |
27. |
Raimania laciniata Hill (Oenotera) |
Raymaniya |
28. |
Sesbania exaltata (Raf) Cory |
Mayda dukkakli sesbaniya |
29. |
Sesbania macrocarpa Muhl et rafin |
Yirik dukkakli sesbaniya |
30. |
Sicyos angulatus Linnaeus |
Burchak bargli qovoqsimon oʻt |
31. |
Sida spinosa Linnaeus |
Tikanli sida |
32. |
Solanum carolinense Linnaeus |
Karolina ituzumi |
33. |
Solanum elaeagnifolium Cavanilles |
Chiziq bargli ituzum |
34. |
Solanum rostratum Dunal |
Tikanli ituzum |
35. |
Solanum triflorum Linnaeus |
Uch gulli ituzum |
36. |
Striga sp.sp |
Strigalar |
Oʻzbekiston Respublikasining ayrim hududlarida tarqalgan oʻsimliklar karantinidagi zararli organizmlar
|
||
I. Zararkunandalar
|
||
1. |
Dialeurodes citri (Ashmead) |
Sitrus oqqanoti |
2. |
Grapholita molesta (Busck) |
Sharq mevaхoʻri |
3. |
Leptinotarsa decemlineata Say |
Kolorado qoʻngʻizi |
4. |
Phyllocnistis citrella Stainton |
Sitrus inli kuyasi |
5. |
Phthorimaea operculella (Zeller) |
Kartoshka kuyasi |
6. |
Pseudococcus comstocki Kuwana |
Komstok qurti |
7. |
Quadraspidiotus perniciosus (Comstock) |
Kaliforniya qalqondori |
II. Begona oʻtlar
|
||
1. |
Acroptilon repens (Linnaeus) de Candolle |
Sudraluvchi kakra (pushtirang kakra) |
2. |
Ambrosia artemisiifolia Linnaeus |
Ermonbargli ambroziya |
3. |
Cuscuta sp. sp. |
Zarpechaklar |
"Oʻzbekiston Respublikasi qonun hujjatlari toʻplami",
2013 yil 30 dekabr, 52-son, 707-modda